Każdy z nas był w lesie. Każdy wie, jak taki las wygląda, jak pachnie, jakie dźwięki można w nim usłyszeć. A czy ktoś z Was był w krzywym lesie? Zapytacie pewnie „Ale jak to? Krzywy las?” Otóż to! Matka Natura potrafi nas czasem zaskoczyć swoimi możliwościami. W województwie zachodniopomorskim istnieje Krzywy Las. Jest to bardzo niezwykłe i magiczne miejsce, a dodatkowo stanowi Pomnik Przyrody. Rośnie w nim ponad 100 sosen zwyczajnych o niezwyczajnym kształcie – pnie, zamiast rosnąć pionowo, tuż nad ziemią skręcają pod kątem 90 stopni w kierunku północy i szerokim łukiem kierują się znów ku niebu.

Drzewa zostały zasadzone w latach 30. XX wieku. Ale z jakiego powodu przybrały ten niespotykany kształt? Teorii jest wiele. Jedna z nich mówi, że w czasie wojny młode drzewka zostały przygniecione przez stacjonujące tam czołgi, zimą przymarzły do ziemi i na wiosnę odrastały w nowej formie. Druga, najbardziej znana teoria mówi, że drzewa zostały w ten sposób ukształtowane dla celów stolarskich, do wyrobu mebli i szkutnictwa. Jednak, czy czekanie aż tylu lat po to, by drzewa można było w ten sposób wykorzystać jest ekonomicznie uzasadnione? Oceńcie sami. Inna teoria mówi o tym, że drzewom ucinano czubki tuż nad najniższą gałązką i w ten sposób pozostała gałązka przejmowała funkcję odciętego pnia i zaczynała rosnąć w górę, a nie w bok. Która z teorii jest tą prawdziwą? Nie wiemy. Jednak efekt pozostaje ten sam – niesamowity i bajowy krajobraz.

Jeśli mieszkacie niedaleko, to Krzywy Las jest idealnym pomysłem na krótką jednodniową wycieczkę.  Biuro Podróży Pikada zachęca do poszukiwania i poznawania takich polskich perełek turystycznych – aby nikt nie mówił, że „cudze chwalicie, a swego nie znacie”.