Już niedługo 6. grudnia! Każdy z nas dobrze wie, co to za dzień. Dzieci wyczekują go równie mocno jak Bożego Narodzenia czy swoich urodzin. To ostatni moment na napisanie listu do Świętego Mikołaja! Ale czy wszyscy byli grzeczni? 😉

Mikołaj, wbrew pozorom, posiada pokaźny staż pracy, ponieważ tradycja związana z obchodzeniem jego dnia ma swój początek już w IX wieku! Był biskupem Miry i od początku wsławił się pomocą biednym i potrzebującym. W średniowieczu uważano go za patrona dzieci i dzięki temu w wielu krajach powstały ciekawe zwyczaje upamiętnienia tej postaci. Na przykład, w XVI wieku na wyspach brytyjskich wynoszono ze szkoły dyrektora i na ten jeden dzień uczniowie przejmowali władzę. Gdzie indziej, spośród dzieci wybierano jedno, które nazywano „dziecięcym biskupem” i ono również miało swój dzień panowania. Niezwykle popularne były przedstawienia organizowane dla najmłodszych, w czasie których opowiadano historię życia Mikołaja. Jak wszyscy wiemy, przetrwały one do dziś, a wraz z nimi pojawił się zwyczaj wręczania prezentów. Wcześniej atrybutami Świętego Mikołaja były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Współcześnie częściej przypomina poczciwego dziadka, z okularami na nosie, pokaźną brodą i brzuszkiem. A może to tylko ten gruby, zimowy strój? 😉

Okres mikołajkowy i przedświąteczny to idealny czas na wycieczki jednodniowe – szybki wypad na jarmark bożonarodzeniowy lub spotkanie z Mikołajem. Wystarczy tylko pamiętać o ciepłej kurtce i czapce, a krótki wyjazd zapewni przyjemne wspomnienia.

Dla najmłodszych proponujemy wyjazdy szkolne, w czasie których będzie czas na edukację i chwilę lenistwa, a także na niemałą niespodziankę. Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie organizuje Spotkanie w Chacie Świętego Mikołaja! Oprócz gościa honorowego będą czekać jeszcze świąteczne animacje, warsztaty z wykonywania świątecznych ozdób oraz pierniczków, jak również stół z przygotowanymi tradycyjnymi potrawami! Wybierz się tam razem z nami – Biuro Podróży Radomsko.

Tych, którzy mają niejedno spotkanie z Mikołajem za sobą, mogą zainteresować wycieczki dla seniorów. Serdecznie polecamy odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, w czasie którego można napić się gorącego grzańca i spróbować tradycyjnych świątecznych specjałów przy akompaniamencie kolęd. Dodatkowo mnogość przygotowanych atrakcji, takich jak widowiska i występy artystyczne, oficjalne rozświetlenie choinki, parada wrocławskich Elfów, zachęca do dłuższego pobytu.

Biuro Podróży Pikada to nie tylko wycieczki krajowe. Razem z nami możesz zobaczyć jedne z najbardziej popularnych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie – Gendarmenmarkt w Berlinie z koncertami, chórem, pokazami tańca i akrobacji oraz Striezelmarkt w Dreźnie, którego nazwa wywodzi się od charakterystycznej dla niego świątecznej strucli.

A na koniec ciekawostka – wiedzieliście, że do XIX wieku Mikołajki były dniem wolnym od pracy? Jaka szkoda, że te czasy minęły… Byłoby więcej czasu na podróżowanie!