Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. W tym dniu, chcemy upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Tyle czasu musiało upłynąć, aby nasza ojczyzna była wolna. Wybór daty – 11 listopada – wiąże się z podpisaniem właśnie w tym dniu 1918 roku rozejmu w Compiégne, który uznaje się za oficjalne zakończenie I wojny światowej.

W wielu krajach na świecie istnieją miejsca upamiętniające waleczność polskich żołnierzy, nie tylko podczas I wojny światowej… Groby Nieznanego Żołnierza, muzea, cmentarze poległych… Stworzono je głównie w celu uczczenia pamięci o walczących, ale również po to, aby uczyć młodsze pokolenia historii swoich własnych przodków. Z każdym kolejnym rokiem wśród nas jest coraz mniej osób, będących świadkiem ważnych wydarzeń historycznych naszego kraju. Korzystajmy z szansy poznania historii z ich własnej perspektywy.

Biuro Podróży Pikada wspiera pielęgnowanie patriotyzmu, szczególnie wśród młodych Polaków, więc oferuje szereg wyjazdów umożliwiających połączenie przyjemności z elementami edukacji historycznej.

Razem z nami możesz odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zbudowano go, aby uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. Odsłonięty został w 1925 roku na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej został w dużym stopniu zniszczony w wyniku wybuchu, lecz już w 1946 roku odbudowano go. Przez cały czas przy grobie płonie znicz i czuwa warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Podczas ważnych świąt państwowych, takich jak dzisiejszy dzień, można obserwować uroczystą zmianę warty.

Odwiedzimy również Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, które poświęcono historii walk narodowo-wyzwoleńczych w czasach zaboru rosyjskiego. Więzienie śledcze wybudowano z rozkazu cara Mikołaja I w 1828 roku i skazywano w nim wybitne polskie postaci na śmierć lub zesłanie syberyjskie. Wśród 40 tysięcy więźniów znaleźli się m. in. Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, czy Gustaw Ehrenberg.

Kolejnym punktem wartym uwagi jest Muzeum Więzienia Pawiak, które działa już od 53 lat. Więzienie to funkcjonowało w czasach okupacji niemieckiej w latach 1939-1944. W Pawiaku umieszczano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Filią muzeum jest Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc cierpienia Polaków w czasach hitlerowskich. Oba muzea mieszczą się w dawnej siedzibie Gestapo.

Jednym z głównych punktów w Warszawie jest oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Placówka prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną na temat historii powstania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów i wykorzystuje nowoczesne środki przekazu, aby trafić do jak największej ilości odbiorców, szczególnie młodzieży.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj Wycieczka Patriotyczna do Warszawy

Ponadto, szczególnym miejscem uczczenia pamięci poległych w czasach nazistowskiej okupacji jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jako jedyny obóz koncentracyjny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powstały z rozkazu Hitlera w 1940 roku obóz, początkowo przeznaczony był do osadzania więźniów politycznych i opozycji, następnie rozbudowany w główne miejsce eksterminacji Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Biuro Pikada proponuje Wyjazd do obozu Auschwitz-Birkenau

Pielęgnujmy nasz patriotyzm. To postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie. Może przejawiać się na wiele sposobów, również poprzez dbanie o narodową tradycję, kulturę i pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach.